Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kontrola legalności zatrudniania cudzoziemców


Wiadomości | Zarządzanie 2007-06-26 15:58:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od lipca Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolowała legalność zatrudnienia cudzoziemców.

 Zatrudnić cudzoziemca w Polsce nie jest łatwo. Najpierw pracodawca składa do marszałka województwa wniosek o zezwolenie na jego pracę. Urząd bada, czy na danym terenie brakuje fachowców w zawodzie, w którym ma pracować cudzoziemiec. Jeżeli faktycznie jest takie zapotrzebowanie, marszałek wydaje przyrzeczenie zezwolenia na pracę. Na tej podstawie cudzoziemiec może uregulować swój pobyt w Polsce, a firma zyskać pracownika.
Obywatele państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu mogą od początku 2007 roku pracować w Polsce bez zezwolenia. Pod koniec 2006 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło ułatwienia dla firm z branży rolniczej zatrudniających pracowników z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Według zmienionego rozporządzenia w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 155, poz. 1116) wystarczy do tego wiza wydawana przez konsula RP. Resort chce, by z uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców mogli korzystać również przedsiębiorcy z branży budowlanej. W innych wypadkach pracodawca, chcąc zatrudnić cudzoziemca, musi zgromadzić dokumenty, których uzyskanie trwa długo, a często również sporo kosztuje.

Oprócz informacji dotyczących przedsiębiorcy takich jak m.in. NIP, REGON, niezaleganie z opłatami, informacja o stanie zatrudnienia, potrzebna jest opinia z powiatowego urzędu pracy dotycząca zgłoszonych przez pracodawcę wolnych miejsc pracy. Potrzebny jest też dokument potwierdzający kwalifikacje cudzoziemca. Przedsiębiorca musi też zapłacić 936 zł za każdą taką osobę. Całe postępowanie, od złożenia wniosku do uzyskania zezwolenia, trwa ok. 2,5 miesiąca.
Inspektorzy PIP oprócz zezwolenia na pracę zbadają również datę umowy o pracę, która nie może być wcześniejsza niż data wydania zezwolenia, warunki wykonywania pracy przez cudzoziemca, a także czy odbywa się na stanowisku określonym w zezwoleniu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren resort procedura urząd polityk polityka województwo stanowisko przedsiębiorca unia ministerstwo 2006 warunek kontrola dokument przedsiębiorcy firma praca rok pracownik informacja polska 2007 umowa pracodawca wniosek europejski
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE