Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje podczas upałów


Wiadomości | Kadry 2007-06-26 15:44:11

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, przy pracach na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni na stanowisku pracy w pomieszczeniu pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje.

Zgodnie z przepisami bhp pracodawcy mają obowiązek zapewnić zatrudnionym odpowiednie warunki pracy. Dotyczy to szczególnie stanowisk pracy, na których pracownicy w zależności od pory roku są narażeni na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Główny sposób na poprawę warunków pracy w sezonie letnim to zapewnienie pracującym napojów. Pracodawcy najchętniej wypłaciliby zatrudnionym ekwiwalent, za który sami musieliby kupować napoje. Jest to jednak niezgodne z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279). Par. 8 tego rozporządzenia mówi, ze pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje, dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią ilość napojów chłodzących.

Napoje powinny być dostępne w czasie całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Nie jest określone, jaki rodzaj napoju powinni oni otrzymywać. Najczęściej pracodawcy dostarczają wodę mineralną i kawę zbożową.
W przypadku osób, które wykonują prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze i są pozbawieni dostępu do wody bieżącej, pracodawca ma obowiązek zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie każdemu pracownikowi.

Pracodawcy muszą również pamiętać o zakazie pracy, dotyczącym pracowników młodocianych, w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 proc.

Za nieprzestrzeganie tych obowiązków, pracodawcy grozi kara grzywny.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: praca rok pracownik pracodawca przypadek warunek stanowisko wysoki działanie kara
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE