Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ulga odsetkowa tylko do końca roku


Wiadomości | Finanse 2007-06-26 08:55:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podpisując do końca roku umowę kredytową, z której sfinansowana będzie nowa inwestycja mieszkaniowa, jeszcze przez najbliższych 20 lat będzie można korzystać z ulgi odsetkowej.

Ministerstwo Finansów komunikatem z 8 grudnia rozwiało dotychczasowe wątpliwości, dotyczące określenia daty udzielenia kredytu. Interpretacja jest dla podatników korzystna, za termin udzielenia kredytu uznano bowiem datę podpisania umowy kredytowej, bez względu na to, kiedy bank przeleje pierwsze środki. Zarówno przepis uchylany, jak i nowe artykuły, gwarantujące zachowanie praw nabytych odnoszą się do "kredytu udzielonego podatnikowi".

Kto skorzysta z ulgi?

Odliczeniu podlega spłata odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkań lub domów na rynku pierwotnym, ich budowę oraz szeroko rozumianą adaptację na cele mieszkaniowe. Ulga przysługuje jedynie w przypadku, gdy inwestycja zlokalizowana jest w Polsce, koniecznie na terenie, który w planach zagospodarowania terenu przeznaczony był na budownictwo mieszkaniowe. W przypadku, gdy plan zagospodarowania nie istnieje, odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywała przeznaczenie go na cele budownictwa mieszkaniowego.

Na co przysługuje ulga?

Odliczeniu nie podlega ta część kredytu, z której sfinansowany zostanie zakup gruntu, budowa garażu, czy miejsca parkingowego.

Należy też pamiętać, że ustawodawca nałożył na korzystających z ulgi dwa dodatkowe ograniczenia, dotyczące terminu rozliczenia inwestycji.
Przede wszystkim ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku, gdy kredytu udzielono przed rokiem 2002, albo przed tą datą zakończona została budowa.
Ponadto w przypadku, gdy kredyt zaciągnięto na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne czy też na adaptację budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie odliczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę.

Pierwszego odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek dokonać można w rozliczeniu za rok, w którym inwestycja została zakończona.

Do zeznania, w którym dokonano odliczenia należy dołączyć wypełniony formularz PIT - 2K

Ulga odsetkowa nie przysługuje podatnikom, którzy korzystali (bądź których współmałżonek korzystał) wcześniej z innych ulg budowlanych.

Ulga przysługuje wyłącznie na odsetki od kredytów udzielonych przez bank lub Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Kredytową.

Tagi: teren plan ulga interpretacja odsetek wynik decyzja zakup kredyt formularz finanse ministerstwo bank warunek inwestycja rok prawo polska umowa cel podatnik termin rynek przypadek należy
Źródło: money.pl
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE