Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sposób na finansowanie i zarządzanie flotą pojazdów służbowych


Wiadomości | Zarządzanie 2007-06-25 08:38:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Niższe koszty finansowania pojazdów, tańsze ubezpieczenie, rabaty na paliwo, serwis, przeglądy i likwidacja szkód - tyle zyskują firmy korzystające z usług zarządzania flotą samochodową.

Car fleet management (CFM), full service leasing (FSL) jest usługą łączącą leasing pojazdów i proces zarządzania flotą samochodową. Leasing polega na tym, że firma leasingowa (leasingodawca) przekazuje korzystającemu (leasingobiorcy) prawo do korzystania ze środka trwałego, np. samochodu, na uzgodniony w umowie okres. W zamian leasingobiorca pobiera raty leasingowe. Przez cały okres leasingu właścicielem środka trwałego jest firma leasingowa, tak więc firma płaci jedynie za użytkowanie. Usługa zarządzania flotą pojazdów to z kolei przejęcie przez wyspecjalizowaną firmę czynności związanych z obsługą parku samochodowego, w skład których wchodzą ubezpieczenie pojazdów, zarządzanie szkodami komunikacyjnymi, wymiana i składowanie opon, naprawy mechaniczne, okresowe przeglądy czy zarządzanie paliwem. W razie awarii samochodów firmy CFM podstawiają auta zastępcze.

Z usług wynajmu długoterminowego mogą korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa. W coraz większym stopniu po taką usługę sięgają mniejsze firmy, użytkujące od kilku do kilkunastu pojazdów. Przedstawiciele branży przekonują, że korzyści mogą pojawić się nawet przy outsourcingu jednego auta.

Obecnie usługi full service leasing są na tle całego sektora usług leasingowych w Polsce najbardziej dynamicznym segmentem branży. Na dzień dzisiejszy w Polsce usługi CFM świadczy 39 firm. Jak wynika z danych FlotaMonitor, na koniec marca 2007 r. firmy te łącznie obsługiwały 80,6 tys. pojazdów, o 33,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym 16,9 tys. pojazdów było w wyłącznym zarządzaniu, a 63,7 tys. w zarządzaniu i finansowaniu. Liderem rynku CFM jest Masterlease, który obsługuje 10,3 tys. aut - prawie wszystkie w wariancie full service leasing. Na drugiej pozycji jest Arval Service Lease Polska (7,5 tys. pojazdów). W czołówce znajdują się też DaimlerChrysler Fleet Management, LeasePlan, Transpost i ING Car Lease Polska.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma rok prawo polski polska 2007 umowa rynek koszt usługi przedsiębiorstwa dane sektor czynności przedstawiciel
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE