Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Skrócenie czasu pracy w upały


Wiadomości | Prawo 2007-06-25 08:30:33

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Główny inspektor pracy Bożena Borys-Szopa zaapelowała do pracodawców, w związku z upałami, o zapewnienia pracownikom napojów oraz - o ile to możliwe - skracanie czasu ich pracy.

Bezpłatne napoje przysługują pracownikom, gdy temperatura przekracza 25 stopni C - jeśli pracują na otwartej przestrzeni, a jeśli stanowisko pracy jest w pomieszczeniu - przy temperaturze przekraczającej 28 stopni.

"Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej ich potrzeby" - podkreśla GIP. Ponadto, w przypadku osób wykonujących "prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawionych dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika".

Czas pracy

GIP informuje też, że nie ma przeszkód prawnych, aby podczas upałów skrócić czas pracy - dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują dziennie ponad 8 godzin.

Można zastosować dwa rozwiązania: umożliwić pracownikom wcześniejsze niż zwykle opuszczenie stanowiska pracy lub wprowadzić dodatkowe przerwy regeneracyjne, zwłaszcza w godzinach najwyższych temperatur i największego nasłonecznienia. "Należy jednak pamiętać, że skracanie w ten sposób powszechnie obowiązujących norm czasu pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę" - podkreśla GIP.

Światło

Inspekcja przypomina też, że pracodawcy powinni zadbać o stan techniczny okien i świetlików tak, by posiadały np. żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie oraz urządzenia pozwalające na ich łatwe i bezpieczne otwieranie z poziomu podłogi.

Szczególną uwagę pracodawcy powinni zwrócić na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

"Pracodawcy powinni pamiętać o zakazie pracy dotyczącym pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza 65 proc." - napisano w komunikacie GIP. "Nieprzestrzeganie wymienionych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny" - podkreśla Inspekcja.

Tagi: rozwiązania wysoki stanowisko godzina warunek praca prawo pracownik pracodawca przypadek należy
Źródło: informacji: PAP
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE